Main Menu
Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - plan dnia

#1
Kilka lat temu bylem na spotkaniu poswieconemu ,, szlakowi herbacianemu" To byla bardzo ciekawa prezentacja ukazujaca jak powstaly zwyczaje herbaciane w roznych kulturach. Byly przklady parzenia z Azji Srodkowej  (herbaciarnie  czaj-hane), Turcji czy Maroko. W Turcji zaobserwujemy zywe narodowe tradycje herbaciane. Co ciekawe w Turcji mozna tez odwiedzic ogrody herbaciane prawdopodobnie w dodatku sa najmej oddalone od Polski. Na sprawy herbaty najlepiej patrzec calosciowo, a bedzie to pomocne w rozumeniu dlaczego przygotowanie listkow hebacianych ma rozne oblicza. Uczy takze tolerancji i szacunku dla innych zwyczajow.
#2
Herbaty dla miłośników / Odp: Grupa dyskusyjna
01 February, 2011, 01:59:41 AM
Miejmy nadzieje ze grupa dyskusyjna bedzie sie wzajemnie uzupelniala z tym forum dzieki czemu poziom wiedzy i dostepnosc unikanych herbat w Polsce sie zwiekszy.
#3
Herbaty zielone / Odp: Gyokuro Asatuyu - parzenie
26 January, 2011, 05:07:39 AM
Bardzo przyjemnie czyta sie takie komentarze. Cieszy ze mamy w Polsce osoby ktore doskonale orientuja sie w herbacianych zagadnieniach. Oby tak dalej. :)
Komentarz zainspirował mnie do porównia kolorów  herbat gyokuro i fukamushi cha. A jesli bedzie okazja zapytam specjalisty czy zacienianie listkòw ma wplyw na kolor barwe naparu, Wydawalo i sie ze ma , trzeba to sprawdzic.
#4
Wlasnie ,,Aby skosztować aged Pu erh'a nie musisz czekać na inicjatywę stowarzyszenia.." ,, . Co ma oferowac co moze bycie członkiem stowarzyszenia?
Jak dla mnie to: dostęp do uikalnych herbat , poglebianie wiedzy  a takze  wspolne dzialania.
#5
 "herbata nie ocenia samej siebie!"
Fakt  houji-cha - powstaje na bazie odpadow przy produkcji  wysokogatunkowych  herbat japonskich. Po typowej houji-  > nie mozna sie spodziewac  sie zbyt wielu  doznan.  Choc sa jednostki ktore produkuja unikalne houji-cha - poswiecajac na to ogromne ilosci czasu i energii  a efekty sa zaskakujace...
#6
Herbaty zielone / Odp: Gyokuro Asatuyu - parzenie
24 January, 2011, 16:44:31 PM
Pozwolicie ze dorzuce swoje 3 grosze w tym temacie.
ASATSUYU – to nazwa gatunku krzewu herbacianego ktorego listki  dostraczaja  bardzo wysmienitego naparu,  tak dobrego ze  po mimio braku zacieniania maja smak podobny do GYOKURO.  Tennen(天然 ) – znaczy po jap. naturalny czyli TENNEN- ASATSUYU- GYOKURO to herbata powstala bez zacieniania,gdzie obròbka lisci jest zazwyczaj taka sama jak "fukamushi sencha."  I dlatego kolor  TENNEN- ASATSUYU- GYOKURO nie jest taki sam jak herbaty powstajacej przy zacienieniu ( prawdziwe GYOKURO ), a parzenie moze byc nawet w 70C. 
Na rynku pojawia sie tez GYOKURO  powstale na bazie lisci krzewu ASATSUYU- ale jest to naprawde marginalne.
#7
Herbaty dla miłośników / Odp: Skrzynka herbaciana
23 January, 2011, 14:52:12 PM
Skrzynka powstala dzieki idei Wojciecha Bońkowskiego (http://blog.polishwineguide.com/about/) Takie zestawy z limitowanymi herbatami mogla by sie pojawic dla czlonkow WOLNEGO STOWARZYSZENIA HERBACIANEGO.
#8
Ciekawe czy takie stowarzyszenie  powstanie  i jak bedzie dzialalo ?Oczywiscie bardzo by sie przydala  taka  organizacja , szczegolnie  ze w Polsce jest zainteresowanie sprawami herbacianymi.  Bylo  by  bardzo duzo  do zrobienia.Z tego co rozumie ma to byc WOLNE STOWARZYSZENIE czyli woluntariusze sa potrzebni.
#9
Herbaty oolong / Odp: Dung Ting
23 January, 2011, 14:48:43 PM
Dalem Mariuszowi  adres  kontaktowy do specjalisty od Dong Ding (Dung Ting) Oolongow. W rachube wchodzi tylko limitowana ilosc od mistrza ktory posiada ogrody herbaciane.  Herbaty rozprowadzane sa tylko po zamowieniu, na  Tajwanie wiec jesli trafia te herbaty do Polski bedzie to pierwsza taka akcja .
Tutaj mini lista:
1. o niskej oksydacji lisci – chig xiang – obecnie bardzo poularny( ok.30%)
2 .sredniej oksydacji3. o oksydacji powyzej 60%.
4.老茶 Lao-cha – stara herbata "leżakująca 20 lat".
5.prawie juz nie produkowany tradycyjny Dong Ding zwany Hwang Long (黄龍 ) czyli Żółty Smok –
6. Unikalny Dong Ding – przypominajacy  Oriental Beauty (Baihao oolong  ) – gdyz przed zbiorem ,listki herbaty sa podgryzane przez owady – tak ze soki z rosliny wyciekają dając  slodkawy aromat.
7. 凍頂烏龍茶Dong ding oolong cha o niskej oksydacji lisci – chig xiang –lekko przypalany. 軽熟
8. .老茶Lao-cha – stara herbata –dodatkowo średnio przypalana. 中熟
wiencej informacji
http://herbacianokaligraficznie.blox.pl/2010/09/Herbata-Dong-ding-oolong-oraz-ekspert-mistrz.html

Taki zestaw herbat posiada tylko specjalista, milosnik 凍頂烏龍茶Dong ding oolong- ktory bezposrednio odwiedza ogrody herbaciane –mieszka w tamtych okolicach . W sklepach internetowych czy w wielkich miastach tego typu herbat nie zakupimy.
( blogu herbaciano kaligraficznie)Niestety sa to herbaty bardzo drogie  -raczej do delektowania sie a nie do codziennego popijania. 20-30 gramowe paczuszki wchodza w rachube. Jesli jest zintersowanie tymi niezwyklymi limitowanymi herbatami to prosze pisac do Mariusza. Byc moze bedzie to pierwszy krok do zorganizowania Stowarzyszenia Herbacianego?
#10
Herbaty na co dzień / Odp: Przepisy herbaciane
06 October, 2010, 03:19:40 AM
 Przypomina mi sie herbatka napar z  kwiatu lipy... jako lekarstwo dzialajace napotnie. Moja sw. pamieci  babcia  suszyla wszelkie zielska - z ktorych powstawaly  wspomagajace zdrowie  napary.
#11
Herbaty na co dzień / Odp: Przepisy herbaciane
19 July, 2010, 18:46:12 PM
Shinobi cha - ciekawe.  Dzis  kolejny raz poczestowano mnie -  mizudashi  cha (水出し茶).  W Japonii w lato pojawiaja sie torebki z herbata  do bezporedniego "wrzucania  do szkalnego naczynia z zimna woda"   ktore wstawia sie do lodowki.  
Nawet  na  Youtube pokazuja  jak zrobic  mizudashi cha

http://www.youtube.com/watch?v=S6-baGk6rK0

http://www.youtube.com/watch?v=1NHVWj8E0XQ

Taka mala uwaga - zimne herbaty koniecznie serwuje sie w  szkle- to tak zeby ukazac efekt schlodzenia...... (nawet jesli chodzi o herbatke z prazonego jeczmienia twz. mugicha.)
Czasy sie zmieniaja - teraz przede  wszytkim kupuje sie 2litrowe butle z herbatami - bo  wiekszosci osob nie chce sie  przygotowywac herbat w naczyniach.

#12
Akcesoria / Odp: Gaiwan - gdzie szukać?
11 July, 2010, 18:39:28 PM
Jakie  mile zaskoczenie !  Przechodzimy do
zaawanoswej analizy naczyn herbaty !  Pojawia sie problem z nazewnictwem  ktory  istnieje nie od dzis. W dobie kiedy  mozemy zakupic  wszelkiego rodzaju akcersoria herbaciane  trzeba miec na uwadze ze nie zawsze dowiemy sie w miejscu zakupu poprawnej informacji na temat danego naczynia  czy jego zastowania. I tak prezentacji z Youtube :
( http://www.youtube.com/watch?v=FDzU_t2a07Y ) -Sam autor opisuje  to naczynie  jako HOUBIN ( HOu hin -宝瓶)-co z reszta pojawia w tekscie po jap.  Jesli  chodzi SHIBORIDASHI - przynam sie ze nigdy nie mialem okazji okazji poprawnego  skosztowania gyokuro z tego naczynia bo uzywaja go specjalisci od herbat zacienianych  i to chyba na miejscu upraw czy profesjonalnych osrodkach. Bez odpowiedniej praktyki pod okiem nauczyciela nie bardzo sobie wyobrazam samemu eksperymanetowanie z shiboridashi... to  juz jest  naczynie bardziej " laboratoryjnie " niz do nieformalnego picia herbaty. SHIBORIDASHI - mozna znalezc w galeriach ceramicznych  ale nie w sklepach z  herbacianymi akcesoriami.  Dobrze  ze pojawila sie ta nazwa- popytam japonskich specjalistow od herbaty - czy maja te naczynie .. jesli  tak  to jak - czesto uzywaja  (- pytania beda typu " shiboru " - czyli "wyciskanie" )  HOUBIN ( HOuHIN  -宝瓶)-  tez  nie nalezy do popularnych naczyn w porownaniu do kyusu. Fakt HOUBIN ( houhin) jest  do kupienia niektorych herbacianych  sklepach w Japoni. Z tego co widac do artysci ceramicy na calym swiecie  polubili HOUBIN -( houhin) czy nawet SHIBORI DASHI - ale gorzej jesli  producenci masowej ceramiki - rozprawadzaja po globie  naczynia - nie zwasze zdajac  sobie sprawe do czego one najlepiej sie przydaja , a jeszcze gorzej jesli takie naczynie modyfikuja powodujac nieprzydanosc. :(
Fakt jesli KYUSU z ushirode(tylni uchwyt) jest raczej rzadko stosowane. Jednakze tradycyjne czajniki z SATSUMA maja czesto tylni uchwyt(ushirode)
   Wyszukanie takiego  imbryka  daje duzo radosci.

Sprzedawca  nie bardzo orientuje sie co to za kyusu -. Potem mozna odszukac gdzie taki  unikat powstal.
Jesli chodzi o Japonie to tu znajdziemy bardzo dobrze usystematyczniony podzial naczyn czego nie ma w Chinach...Jako  Gai bei ( 蓋杯 ) -  okreslany tez jest kubek z przykrywaka ( czasami z zaparzaczem)。。。
#13
Akcesoria / Odp: Gaiwan - gdzie szukać?
10 July, 2010, 05:00:16 AM
Zastanawia mnie ze na" jedynym dobrym polskim forum o herbacie" ,, nikt nie reaguje na niezbyt poprawane definiowanie akcesoriow ( naczyń ) ktore tu opisujecie. Wedlug klasycznej terminologii : chinski Gaiwan- powinien skladac sie z 3ch elementow:
1- NIEBO ( 天) –czyli przykrywka;
2- CZLOWIEK (人 ) naczynie filizanka WAN ;
3- ZIEMIA ( 土) spodek.
Isnieja rozprawy na temat harmonii poczas uzywania tego naczynia czy tez ,, symboliczej relacji z natura" , techniki uzywania itp.
To co widzimy to ani czerwone naczynie (Skierra ) ani tez drugie z ,,dziubkiem" ( Tymah ) dla klasycznym gaiwanem nie jest. To pierwsze w Japonii klasyfikuje sie jako dzbanek do herbaty twz. kyusu (急須) - typowe czajniki ceramiczne  z HAGI ( 萩焼) maja zblizona postac.
A to drugie porcelanowe  naczynie ,,z dziubkiem" to HOUBIN (宝瓶)- uzywa sie do przygotwania wysokogatunkowej sencha ( 上煎茶) czy tez
gyokuro( 玉露).  Zazwyczaj  porcelanowy HOUBIN uzywaja doswiadczeni koneserzy herbat japonskich – to naczynie nie jest powszechnie wykorzystywane do wszelkich herbat. Samo przygotowanie wysokogatunkowej herbaty w HOUBIN – wymaga wyczucia ktore zdobywa sie dzieki dlugoletniej praktyce. Tutaj filmik z youtube jak przygotowywuje sie napar:
http://www.youtube.com/watch?v=FDzU_t2a07Y
Tymah - poeksperymentuj  z roznymi  herbatami-  a zobaczysz ze wlasnie  bilaly HOUBIN - nalepiej sluzy do przygotwania herbat ktorych  listki po zaparzeniu  zamienja  sie gabczasta papke.
#14
Czy przeczytal ktos  moze w calosci "Powieki Bodhidharmy" profesora ASP Przemysława Trzeciaka ? Jakies uwagi czy odczucia  ?  Jak dla mnie wspaniałe opracownie , moze troche na zawysokim poziomie bo nalezy przyswoic sobie wiele terminow, oraz orientowac sie w histori Chin i Japonii. . Widac tu profesjonalizm osoby doswiadzconej jak przekazywac wiedze, osoby wspaniale  używającej  porównan zachodnich wartosci z dalekowschodnimi. Czasami tresc publikacji za bardzo odbiega od tematow herbacianych np. na rzecz spaw Zen'u. czy ceramiki  Z drugiej strony opis czajnikòw z Yixing jest zbyt skromny. a o Sencha-do nie ma chyba ani jednego slowa.
Mam ksiazke od 2ch tygodni i przegladam czytam, pewnie zajmie mi dlugi czas z zaznajomieniem sie z trescią.
#15
Herbata Long Jing - ma rozne oblicza nie tylko jakosciowe. Oficjalnie  Państwowy Instytut Badan Herbaty w Hangzhou daje certyfikaty o orginalnosci herbat z 5ciu ogrodow. Dla zaawanoswanych w studiach nad herbata XIHU Long Jing jest to bardzo wazne, taka klasyczna herbata zamawiana jest juz przed zbiorami. Dla Chińczykow to herbata specjalna symboliczna.
A ze na rynek trafia z innych miejsc to juz inna sprawa. Własciwie jesli krzew herbaciany ma taka sama morfologie ( jak z wioski Long Jing) uprawiany jest kilka –kilkanascie kilometrow od Hangzhou ( prowincja Zhejiang) czyli w podobnym środowisku ( a moze i lepszym!!?) a caly proces wytwarzania kontroluja profesjonalisci to taka herbata nie powinna byc ekstremalnie rozna klasyczego certyfikowanego Xihu Long Jing. ( Choć są opinie nuczycieli ze roznica jednak jest...) Mamy do wyboru orginalny  Hangzhou LongJing , DA FOU Longjing gdze klasyfikacja  nie jest  tak ostra. W Chinach zauwazylem ze im dalej od rejonu Long Jing ( Hangzhou)
tym trudniej o orginalna herbate..Podobno sklepach w Pekinie 80% to pseudo herbaty ,,Long Jing" wyrabiane w innych prowincjach np. Syczuan ktora ma inne warunki klimatyczne. 
Mam nadzieje ze Marcin, który prowadzi u Was spotkania z Gongfu tez cos napisze na temat  Long Jing.